הרחבת המנעד: לשיר יותר גבוה ונמוך

כאשר אני שואלת את התלמידים שלי מה הם הכי רוצים לשפר בקול שלהם הם עונים לי כמעט תמיד שהם רוצים להרחיב את המנעד. מנעד הוא טווח הצלילים שאותו אנו מסוגלים לשיר, וכזמרים נרצה להרחיב את טווח הצלילים הזה ככל שניתן. יש שמועות על הזמרת מראיה קארי שהיא מסוגלת לשיר מנעד של 7 אוקטבות. טוב… אולי… טווח הצלילים שאדם לא מקצועי יכול לשיר

נע בדרך כלל סביב אוקטבה וחצי (אצל מורים בבתי הספר פחות…). מנעד השירה של זמר עשוי לכלול שתי אוקטבות וחצי או יותר.

מה קובע עד כמה יכול המנעד שלי להתרחב?

לשאלה הזו יש 2 תשובות: נדיבותו של הטבע, והאימונים. הטבע מחליט מה אורכם של מיתרי הקול שלכם – זה קובע בעצם גבול תחתון: עד כמה נמוך תוכלו להגיע בשירה שלכם. מיתרים אפשר לקצר – אבל אי אפשר להאריך. ועכשיו, איך האימונים יכולים להרחיב את המנעד? דרך הרבה מאוד עבודה על הצלילים הגבוהים.

על שירת הצלילים הגבוהים שלנו, אחראים בעצם שרירים שנקראים אריתנואידים (Arithenoids). השרירים הללו נמצאים בגרון (בקופסת הקול – מחוץ לקרמות מיתרי הקול המדומים שלנו). כדי להרחיב את המנעד עלינו להפעיל ולאמן למעשה את האריתנואידים.

איך עושים את זה?

בואו נתחיל דווקא באיך לא עושים את זה: לא צורחים, לא לוחצים על הקול, ולא מנסים 'להכריח' אותו להפיק צלילים שהוא לא מסוגל להפיק. היחס אל הקול צריך להיות עדין ומכבד. אם כך – מה כן עושים?

כפי שהזכרנו, את המנעד מרחיבים דרך העבודה עם האריתנואידים, והאריתנואידים אחראיים למעשה על הפקת הצלילים הגבוהים וגם, דרך אגב, על שירת פייאניסימו – כלומר על שירה בווליום חלש מאוד. לכן, אם נאמן את השרירים הללו אז נגביר את היכולת שלנו להפיק צלילים גבוהים וכן נגדיל את המנעד. אנחנו נרצה לחזק את השרירים האלה. את זה נעשה על ידי כך שנשיר צלילים גבוהים ושקטים. חשוב לי להבהיר לכם – כאשר אתם מתאמנים על שירה של שקטה של צלילים גבוהים – הכוונה בשירה 'שקטה' היא לא שההפקה הקולית מצריכה מעט נשימה. נהפוך הוא: הצלילים הגבוהים שנפיק בעת האימון שלנו צריכים להיות מגובים בתמיכה חזקה ובשליטה חזקה על הוצאת האוויר. כאשר אתם מתאמנים על הצלילים הגבוהים שלכם, חשוב שתשימו לב כיצד הגוף משתמש במלוא התמיכה, והיציבה שלכם נכונה. שימו לב שהראש לא מתחיל להתרומם, ושהלסת התחתונה רפוייה. הפקת הקול צריכה להיות קלילה, רגועה, ומשוחררת. אל תנסו 'לכוון את הצליל למצח' – במקום זה שימו לב שאתם משתמשים במלוא התמיכה של הגוף.

מה יקרה לקול שלי אחרי האימונים הללו?

בדרך כלל, לאחר מספר שבועות של אימונים, ניתן להרגיש שינוי גם בהפקה של הצלילים הגבוהים שלכם וגם בצלילים הנמוכים. הצלילים הגבוהים שלכם יהיו מופקים ביתר קלות ותרגישו אותם יציבים ונשלטים יותר, והצלילים הנמוכים יקבלו גוון בהיר יותר וחופשי.

חוץ מזה… אתם תגלו שהרחבתם את המנעד שלכם…

אז שוב, על פי דודה זלדה היקרה, קדימה!

אם ברצונכם לדעת על חימום קולי הכנסו לכאן
אם ברצונכם ללמוד עוד על טכניקות קוליות הכנסו לכאן
פורסם בקטגוריה אנטומיה, חימום-קולי, טכניקה לשמה, מדריך, מה עושים, מה פירוש, מנעד / דיאפזון, פדגוגיה, פיתוח קול, עם התגים , , , , , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

4 תגובות על הרחבת המנעד: לשיר יותר גבוה ונמוך

 1. מאת טל‏:

  יש תרגילים שעושים להרחבת המנעד הקולי ? חוץ מלשיר שירים גבוהים בשקט ?
  הקטע הוא שאני מתחילה לשיר את הגבוהים וכואב לי הגרון , אני מרגישה שאני מאמצת אותו מדי , בלי כוונה !

  • מאת אלה‏:

   הי טל, ברוכה הבאה (-:
   יש בהחלט תרגילים להרחבת המנעד הקולי.

   מנעד קולי קשור לגמישות המיתרים ולמידת הכושר של שרירים בקופסת הקול אשר אחראיים על הפקת הקול הגבוה. נסי להמהם קולות של סירנה ולפהק בקול – בגליסנדו (כלומר ב'התגלצ'ות' של הקול בהדרגה למעלה ולמטה). בכל מקרה – התנהגי עם קולך בעדינות ועל תגיעי למקומות שגורמים לך מאמץ בגרון ובלוע. מומלץ מאוד, והרבה יותר בטוח לעשות את התרגילים עם הכוונה של מורה מקצועי. בהצלחה!

 2. מאת עידן‏:

  אלה היקרה לי מאוד! ברצוני להודות לך על מלאכת הקודש שאת מבצעת ובזכותך חלומי לשיר התגשם ושיפרתי את קולי. אולם קשה לי לבצע את הקולות הגבוהים מבלי לאמץ את מיתרי קולי. תוכלי לתת טיפים בכדי שלא יקרה הדבר? בתודה מראש, עידן

 3. מאת אלה‏:

  הי עידן, והמון תודה על מילותיך החמות!

  דבר ראשון שהייתי ממליצה לך הוא בשום אופן לא לאמץ את הקול. הנזק יהיה בדרך כלל רב מן התועלת. שיר במנעד שלך – גם אם עדיין הוא אינו מספק אותך.

  דבר שני, סבלנות! הרחבת המנעד היא פונקציה של בריאות, גמישות, והתמדה באימונים. זה לא קורה בין לילה, ואי אפשר להאיץ את התהליכים בכוח. לפחות לא בלי נזק למיתרי הקול.

  תלמידה יקרה שלי הזכירה לי בדיוק היום משפט חמוד שאמר מתי כספי: "לצ'יפס על הגז לא אומרים נו"…

  בהצלחה! (-:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *