פיתוח קול: חימום – לשיר חזק או לשיר חלש?

בעת שאנו מחממים את הקול, בשלב של התרגילים הקוליים, עולה בנו פעמים רבות התהייה הבאה: האם עלינו לעשות את תרגילי החימום בפיאנו או בפורטה, או בעברית: האם בעת התרגול יותר טוב להפיק קול חזק או קול חלש?

ובכן, אם הנכם מקליטים את שיעורי פיתוח הקול שלכם, הייתי מציעה לכם קודם כל להקשיב להוראות המורה – סביר להניח שלכל תרגיל שניתן לכם יש גם 'הוראת 'ווליום' צמודה. יש תרגילים שכדאי לבצע אותם בקול חזק ויש תרגילים שכדאי לבצע בקול חלש – תלוי במטרה הקולית שאליה אתם מתכננים להגיע.

התחלת החימום: עוצמה קולית טבעית

במקרה שלא ניתנו לכם הוראות ברורות לגבי מידת ההגברה של הקול בתרגילים, הייתי מציעה את תחילת תרגילי החימום שלכם לבצע בווליום טבעי. הן הגברה לא טבעית של הקול והן החלשה שלו עלולות ליצור מתח בגרון ובמיתרי הקול שלכם. הדבר הראשון שאנחנו כזמרים רוצים לוודא כשאנחנו שרים הוא לא ליצור מתח מיותר בגרון ובמיתרי הקול. הדבר הזה חשוב מאוד לבריאות הקול שלנו ולשימורו. כמו בתרגילי התעמלות – בהתחלה השרירים יכולים להיות רדומים ועצלים ועלינו לעורר אותם בעדינות ולא בדרך שתגרום להם הלם – אותו דבר בחימום הקולי – החימום נועד לעורר ולהזרים דם אל כל אברי השירה שלנו, כאשר בכללם נמצאים מיתרי הקול. 'טיפול בהלם', או כל פעולה קיצונית אחרת, יכולים לגרום לכיווץ מיותר ולניסיון של הגוף להגן על המיתרים. התחילו את החימום בווליום ווקאלי טבעי.

ווליום חזק

לעיתים, בעת שהתחלנו לחמם את הקול, ייתכן שהווליום הקולי שלנו יוגבר מעצמו. בדרך כלל התופעה הזו טובה ורצויה שמתרחשת כאשר הקול מתחיל להדהד באיזור התהודה הנכון (בפוקוס או ב'מסכה'). אז, הקול נהיה חם יותר, קל יותר להפקה ו'פתוח'. הניחו לעוצמה של הקול שלכם לעלות אם זה קורה באופן טבעי, אך אל תגבירו את הקול בכוונה.

החלשה מכוונת כחלק מטכניקה של פיתוח קול

במקרים מסוימים דווקא נרצה לבצע תרגילים עם החלשה מכוונת של עוצמת הקול. בדרך כלל זה יקרה בשלבים מתקדמים יותר של החימום הקולי. החלשה של הקול טובה כאימון לשליטה בוויסות האוויר בעת השירה, ולעיתים היא משמשת כחלק מטכניקה של שירה נכונה ברגיסטרים הגבוהים של הקול. כאשר תצטרכו לבצע תרגילים קוליים שכוללים החלשה של הווליום, המורים שלכם יורו לכם על כך מפורשות. החלשה מכוונת של הקול אינה גורמת ברוב המקרים להפחתה של הלחץ על מיתרי הקול (למרות שיש יוצאים מן הכלל). לא מומלץ לבצע תרגילי החלשה קולית על דעת עצמכם – בקשו הדרכה.

אם כן, בתחילת החימום רצוי לעבוד עם העוצמה הטבעית של הקול ולא לעשות מניפולציות של הגברה ושל החלשה. בהמשך וכתוצאה מתרגילי החימום, עוצמת הקול יכולה להתגבר באופן טבעי. החלשה מכוונת של הקול באה במקרים ספציפיים בלבד והיא דורשת הכוונה מפורשת מהמורה.

אז… תתחילו בקול טבעי ותיהנו מהחימום! זה כיף!

עוד על טכניקות קוליות
פורסם בקטגוריה טכניקה לשמה, כללי, מדריך, מה עושים, פדגוגיה, פיתוח קול, עם התגים , , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

2 תגובות על פיתוח קול: חימום – לשיר חזק או לשיר חלש?

  1. פינגבאק: הרחבת המנעד: לשיר יותר גבוה ונמוך | פיתוח קול: אלה אלרם פותחת את הפה

  2. מאת עידן‏:

    אלה היקרה, כל יום אני מבצע את התרגילים בסרטונים מהיוטיוב וכמו כן את תרגילי החימום, הקטעים הקצרים מאתר זה. רציתי לשאול אם וכאשר אני עושה זאת כל יום האם זה נחשב לפיתוח קולי והאם זה יעזור לי להרחיב את המנעד הקולי שלי או שמא זה לא מספיק וזה לא יניב את המטרה הנ״ל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *