מרווחים

על מנת לזהות מרווחים ניתן לקשר אותם לאסוציאציות, תחושות או שירים מוכרים. לפיכך, הנני מגישה לכם כאן את 8 המרווחים שבתוך הסולם, בצירוף מידע שיכול לעזור לכם לזהות אותם. חשוב לזכור – האוזניים שלכם מקשיבות לתחושות שלכם ולא לתחושות שלי. לכן, אם משהו כאן איננו מדבר אליכם אל תתעקשו להשתמש בו: מצאו תחושה, אסוציאציה, או שיר אחר שמתאימים לכם.

תהנו…

פרימה – מרווח בין תו לעצמו – אפס טונים. בעצם שומעים צליל אחד שחוזר על עצמו. תחושה של דיבור או של דיקלום. Obladi של החיפושיות. All by my Self של סלין דיון.

סקונדה – מרווח מהתו לתו השני ממנו. דיסוננטית.

סקונדה קטנה = חצי טון.  נשמעת כצעד קטן במלודיה. סקונדה קטנה למעלה – מלודית הפתיחה של השיר דרישת שלום. סקונדה קטנה למטה – For Elise של בטהובן.

סקונדה גדולה = טון אחד.  נשמעת כצעד במלודיה. סקונדה גדולה עולה – התקווה. סקונדה גדולה יורדת – כד קטן.

טרצה – מרווח מהתו לתו השלישי ממנו. קונסוננטית. נשמעת כדילוג.

טרצה קטנה = טון וחצי. עולה: Greensleeves, יורדת: צילצול בדלת.

טרצה גדולה = 2 טון. עולה: התחלה של אקורד מז'ור או ארפז'. וכן, על פי נילי קריס – פזמון ליקינטון – שדרך אגב הוא מתחיל בטרצה עולה וגם באקורד מז'ור.  יורדת: לא עולה לי בראש… אשמח לעזרה מכם!

קוורטה זכה – מרווח מהתו לתו הרביעי ממנו. דיסוננטית באופן מסורתי, אולם תבדקו אם לכם היא נשמעת דיסוננטית. נשמעת כניתור = 2.5 טון. עולה: שנה טובה. יורדת: שלג על עירי או מוזיקת לילה זעירה של מוצרט. נילי קריס נידבה למעננו דוגמה נוספת לקוורטה זכה יורדת: מעוז צור ישועתי.

קווינטה זכה – מרווח מהתו לתו החמישי ממנו. קונסוננטית. נשמעת קצת 'ריקה'. =3.5 טון. לקווינטה עולה, נידבה לנו נילי קריס את השיר 'הרוח נושבת קרירה'.

סקסטה – מרווח מהתו לתו השישי ממנו. קונסוננטית. מעניקה תחושה של קפיצה גדולה וכן נשמעת רומנטית או 'מתוקה'.

סקסטה קטנה = 4 טון. עולה: 'והיא שעמדה'. יורדת: Love Story.

סקסטה גדולה = 4.5 טון. עולה: The Way We Were. יורדת: אנא עיזרו לנו עם רעיונות…

ספטימה – מרווח בין התו לתו השביעי ממנו. דיסוננטי. יוצר תחושה של ניתור גדול ושל מתח מוזיקלי.

ספטימה קטנה = 5 טון. ספטימה גדולה = 5.5 טון.

אוקטבה זכה – מרווח בין התו לתו השמיני ממנו. קונסוננט. 'אח' של פרימה. נשמע  'ריק'. עולה: Somewhere Over the Rinbow. יורדת: ?? נו?? אתם…

פורסם בקטגוריה כללי, מדריך, מה פירוש, מרווחים, פדגוגיה, פיתוח שמיעה, תאוריה, עם התגים , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

10 תגובות על מרווחים

 1. מאת גורו יאיא‏:

  מהר! מהר! לפני שכל האנשים האחרים שחולים על קוד פתוח ישימו את הלינק הזה
  http://www.solfege.org/
  הההה… הספקתי.

  • מאת גורו יאיא‏:

   ועכשיו ברצינות – תוכנה לאימון האוזן. עוזרת באימון זיהוי מרווחים, אקרודים סולמות ועוד. ספציפית ללימוד מרווחים, אני ממליץ דווקא על
   http://trainear.com
   שמכילה אוסף של שירים. למשל Silent night, לטרצה גדולה.

 2. מאת אלה אלרם‏:

  הי תודה איש מקסים!!

  אין עם זה בעיה של זכויות יוצרים?

  • מאת גורו יאיא‏:

   מבחינתך – אין שום בעיה של זכויות יוצרים. אם מישהו אחר פירסם תוכנה, באחריותו להסדיר את חוקיותה. שתי התוכנות מוצעות להורדה חינם, ע"י מי שיצר אותן, כך שהלינק אינו לתוכנה גנובה. הראשונה מביניהן, היא גם תוכנת קוד פתוח.
   לגבי השירים המופיעים בתוכנה השניה, לפי הבנתי המוגבלת את החוק, השמעה של מספר תוים ראשונים, מתוך שיר, ללא האקורדים של השיר, נופלת תחת קטגוריית שימוש הוגן, משתי סיבות:
   1. הוא לא משנה את ערכה בשוק של היצירה. אף אחד לא ייסתפק בכמה תוים ראשונים של שיר של הביטלס, כתחליף לשיר האמיתי.
   2. ככל שידוע לי פסיקת שימוש הוגן מאפשרת לצרכי לימוד, לקחת חלק מהיצירה המקורית ולהציגו בפומבי, בלי רשות מבעלי הזכויות ביצירה.

 3. מאת אלה אלרם‏:

  אה.. ועוד משהו – Silent night – מתחיל נדמה לי עם סקונדה גדולה (סול – לה -סול) וממשיך עם טרצה קטנה (סול – מי) לא? או שהכוונה היא לשיר אחר?

  בכל מקרה – טונות של תודה!!

 4. פינגבאק: פיתוח שמיעה או עגבנייה לפרצוף! חלק ראשון | פיתוח קול: אלה אלרם פותחת את הפה

 5. מאת אלה אלרם‏:

  לגבי Silent night – אולי הכוונה לשני שירים שונים? אם מדובר בשיר הזה בכל אופן, ההתחלה היא בסקונדה גדולה ולא בטרצה גדולה. וכן – כולנו בני אדם וטוב שכך (-:
  ושוב, גורו יקר – המון המון תודה לך! (-:

 6. מאת הראל‏:

  תרצה גדולה יורדת ואח"כ עולה – Summertime . .

 7. מאת שמואל‏:

  לפעמים אני מזייף ואני לא מרגיש מה עלי לעשות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *