נשימה

במהלך שיעורי פיתוח קול, או כמעט בכל סוג של עבודה קולית עם אנשי מקצוע, אנו שומעים כל הזמן את המילה 'נשימה'. לא לנשום כאן, כן לנשום שם, לתמוך עם נשימה נכונה וכ"ו…     כולנו נושמים כל הזמן. אנחנו לא יכולים לחיות בלי לנשום הרי, אז 'מה הקטע'?

'הקטע' הוא כזה: נשימה של שירה היא לא נשימה רגילה. לא מדובר בפעולה היומיומית שהגוף עושה כדי להתקיים.

מה ההבדל?

בחיים הרגילים אנחנו לא מקדישים יותר מידי מחשבה לנשימה. היא שם, היא שומרת עלינו בחיים (דבר חשוב ביותר לכל הדעות), אבל היא עדיין תחת פיקודו של הגוף ולא תחת פקודה מודעת שלנו ממש.

בזמן השירה, לעומת זאת, הנשימה היא חלק בלתי נפרד מההכרה המודעת שלנו. אנו משתמשים בנשימה בדרך שבה אנו חושבים שהיא תשרת את המוזיקה. בואו נעשה תרגיל קטן: עיצמו את העיניים, הירגעו, והקשיבו לנשימה שלכם. שימו לב לפעולת השאיפה בנפרד ולפעולת הנשיפה בנפרד (שאיפה = הכנסת אוויר; נשיפה = הוצאת אוויר). נסו להרגיש איזו פעולה היא יותר אקטיבית מהשנייה – השאיפה או הנשיפה.

כאשר אנו נושמים במצב רגיל, השאיפה היא החלק המורגש כפעיל יותר

אנו לוקחים את האוויר פנימה, והוא מתרוקן לו החוצה כאילו מעצמו. כאשר אנו שרים – מה משתנה? כדי לגלות את זה, בואו נעשה תרגיל קטן נוסף: בואו נאמר 'ההההההההה' בקול רם, ונמשיך להגיד אותו עד שכל האוויר ייגמר לנו. עכשיו, נעצור את הנשימה (נחנקים? יופי! ) ועכשיו, אחרי שעצרנו את הנשימה – הבא נרפה את כל השרירים. מה גיליתם? האוויר נכנס פנימה כאילו מעצמו. בזמן השירה השאיפה הפכה לפאסיבית והנשיפה לאקטיבית!

בזמן השירה השאיפה הופכת לפאסיבית והנשיפה לאקטיבית!

זהו חבר'ה – הסוד! בזמן השירה, איננו מוציאים אנרגיה מיותרת על שאיפה. אם נתכונן לקחת הרבה אוויר בשאיפה עמוקה לפני שורה ארוכה, יקרו שני דברים שאנו לא מעוניינים בהם: קודם כל, יתבזבזו לנו זמן ואנרגיה מיותרים, ושנית, הסרעפת לא תוכל לצנוח מספיק למטה וכך במקום שהריאות שלנו יכילו יותר חמצן, הן יכילו פחות. במקום זה, נסו פשוט להרפות את השרירים ולתת לאוויר להיכנס. בכל מקרה, זיכרו: מה שחשוב הוא לא לאגור כמה שיותר אוויר בשירה, אלא לדעת לשחרר כמה שפחות אוויר בעת ההפקה הקולית.

בזאת, מוזיקאים וזמרים, מסתיים החלק הראשון של המאמר אודות הנשימה. בהמשך, נשוחח על האופן שבו היציבה שלנו בעת השירה עוזרת לנשימה הנכונה או מקלקלת אותה; נלמד מה ההבדל בין נשימה עליונה לנשימה תחתונה (נשימה מהבטן וכן – זו הנשימה שאנו רוצים לנשום!); כמו כן, נראה איך מתמודדים עם שירה של שורה ארוכה שבמהלכה אסור לנו לקחת אוויר; וכמובן, אני מבטיחה לתת לכם מספר תרגילים שתוכלו ליישם דרכם את כללי הנשימה הנכונה.

בינתיים, בהצלחה!

בקרוב המשך המאמר!

מאמרים נוספים בנושא טכניקות של פיתוח קול תוכלו למצוא כאן

פורסם בקטגוריה אנטומיה, טכניקה לשמה, כללי, מדריך, מה עושים, פדגוגיה, פיתוח קול, עם התגים , , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

4 תגובות על נשימה

  1. פינגבאק: נשימה – חלק שני | פיתוח קול: אלה אלרם פותחת את הפה

  2. פינגבאק: נשימה – חלק 3 | פיתוח קול: אלה אלרם פותחת את הפה

  3. מאת לאון יעקובוב‏:

    תודה רבה לך !
    את פשוט גדולה את לא מבינה כמה את עוזרת פה לאנשים ..
    ישר כח באמת 🙂

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *