נשימה – חלק 3

* להלן החלק השלישי של המאמר נשימה. את החלק הראשון תוכלו למצוא כאן, ואת החלק השני – כאן.

ובכן, היכן היינו….

"אחותו של סולימן הגדול הייתה מכינה לו כל בוקר גוגל מוגל והוא היה שותה את זה ושותה ושותה ושותה וזה אף פעם לא היה נגמר או אפילו מתמעט"

נסו להגיד את המשפט חסר ההגיון הזה בקול רם. נשמתם באמצע? אם כן, אז אולי פעם אחת, נכון? סביר להניח שאפילו נשימה אחת לא הייתם צריכים. עכשיו, אם הייתם צריכים לשיר את המשפט הזה? האם זה נראה לכם יותר קשה? ובכן, זה לא הרבה יותר קשה מאשר להגיד את המשפט, אפילו אם נראה שזה כך. אלא אם כן ,רק עכשיו אתם לומדים את התווים בפעם הראשונה.

מדוע?

הסוד הוא לדעת מראש בדיוק מה אנחנו הולכים לשיר. תראו מה קורה כשאנחנו מדברים – אנחנו אומרים משפטים ארוכים בלי לנשום באמצע ובלי להתאמץ. איך זה קורה? כשאנחנו יודעים מה אנחנו הולכים להגיד, המוח שלנו פוקד על הגוף 'לבצע את המשימה', כלומר, להגיד את המשפט הארוך שלנו ברצף. חלק מהעבודה שעושה המוח על הגוף שלנו הוא לדאוג לכך שהריאות יכילו מראש את כך האוויר הדרוש למשפט שלנו – והמוח יודע לכמה אוויר אנחנו זקוקים ובאיזה חוזק של זרם אוויר לנשוף אותו החוצה.

בדיבור זה מרגיש לנו כל כך טבעי… אז תדעו לכם – גם בשירה זה טבעי. יש במוח שלנו ידע פנימי (שאנחנו לא מודעים לו) שמכין אותנו למשפט שברצוננו לבטא, אם בדיבור ואם בשירה. שימו לב, יש תנאי חשוב מאוד  שחייב להתקיים תחילה: אתם חייבים להכיר את השיר על בוריו בעל פה. זיכרו, הכלל תופס בתנאי שאנחנו יודעים מראש בדיוק מה אנחנו הולכים לשיר! לא מאמינים? אתם מוזמנים לבדוק את זה עכשיו. קדימה, אני מחכה…

ואם עדיין קשה לי לשיר את כל המשפט ברצף?

אם עדיין קשה לשיר את המשפטים – סימן שצריך לעבוד על יכולת הנשימה שלכם. האמת – בכל מקרה אנו כזמרים חייבים לעבוד על הנשימה שלנו. לכן, אני מגישה לכם להלן 2 קבוצות של תרגילים: הקבוצה הראשונה תיתן לכם תרגילים כלליים לחיזוק שריריי הנשימה, ומומלץלבצע אותם יום יום לפני שאתם שרים. הקבוצה השנייה של התרגילים, היא התמודדות עם שירים ספציפיים שבהם נתקלתם בקשיים של שירה ללא נשימה:

קבוצת תרגילים 1: תרגילים כלליים

1. עימדו מול המראה, ובידקו שהיציבה שלכם נכונה (עיינו שוב בחלקו הקודם של המאמר). עכשיו קחו אוויר מלוא הריאות בטכניקה של הנשימה התחתונה (גם את זה תמצאו בחלק הקודם של המאמר), ושחררו לאט לאט. חיזרו על התרגיל לפחות 8 פעמים ביום.

2. עימדו מול המראה, בידקו שהיציבה שלכם (עדיין) נכונה, קחו אוויר בטכניקת הנשימה התחתונה, עיצרו את הנשימה למשך שתי שניות, ושחררו אותה בנשיפות קצרות ומקוטעות.גם על התרגיל הזה חיזרו לפחות 8 פעמים בכל יום.

3. נישפו נשיפות מקוטעות כאשר אתם מבטאים תוך כדי את העיצור ששש. נישפו כך בצורה מקוטעת במשך חצי דקה (אם תבצעו את התרגיל בצורה נכונה, אתם לא תחושו צורך לקחת אוויר באמצע). נוחו עוד חצי דקה ונישפו כך שוב – הפעם במשך דקה שלמה.

קבוצת תרגילים 2: עבודה על נשימה בתוך שיר ספציפי

1. בידקו בתווים היכן מתחיל כל משפט. לפני כל משפט סמנו V בעיפרון (לא בתוך ספר התווים, אלא בצילום שצילמתם למען תוכלו לקשקש בכתב…). אחר כך חפשו בתוך התווים הוראות נשימה מפורשות (אם ישנן כאלה), וסמנו אותן במרקר. כעת אתם יודעים היכן לנשום.

2. במקום לשיר את השיר, נשפו את העיצור ששש לפי המשפטים המוזיקאליים. הקפידו לנשוף לפי המקצב הנכון, לפי האורך הנכון, ואם ישנם עיטורים מוזיקליים או סילסולים – בטאו אותם בפולסים של זרם אוויר (בתוך ה-שש). קחו אוויר בטכניקה של נשימה תחתונה היכן שסימנתם בעיפרון ו/או במרקר. הדגמה לתרגיל הזה תוכלו למצוא בעמוד התרגילים הקוליים. שימו לב: ייתכן שתצטרכו להגביר מאוד את הווליום. ישנה בעיה עם ההורדה של שני הקבצים הללו – מבטיחה לתקן בהקדם האפשרי.

3. דקלמו את השיר, לא כהקראה, אלא כשירה – אם יש ערכים מקצביים של רבע, חצי וכ"ו, הקפידו להאריך את הצליל בדקלום כפי שמסומן. בצעו את התרגילים הללו גם, ובמיוחד, אם הם קשים לכם. עשו זאת כל יום עד ששריריי הנשימה שלכם יתחזקו והתרגיל יהפוך להיות קל. גם הדגמה לתרגיל הזה תוכלו למצוא בעמוד התרגילים הקוליים. ייתכן שתצטרכו להגביר מאוד את הווליום…

4. כאשר כל התרגילים הקודמים הופכים לקלים ופשוטים לביצוע – שירו.

אתם תופתעו מהשינויים…

בהנאה ובהמון הצלחה!

פורסם בקטגוריה חימום-קולי, טכניקה לשמה, כללי, מדריך, מה עושים, פדגוגיה, פיתוח קול, עם התגים , , , , , , , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

4 תגובות על נשימה – חלק 3

 1. מאת גיא‏:

  לא יודע מה איתך, אבל כשניסיתי להגיד את המשפט הראשון הייתי חייב לנשום.
  ולגבי לשיר אותו? – איך אפשר לשיר בלי חרוזים…? 🙂

 2. מאת אלה אלרם‏:

  אז ככה…

  1. אם אתה היית בעברך מעשן כבד – יכולת הנשימה היא שונה בצורה משמעותית.

  2. אתה צודק, אי אפשר לשיר בלי חרוזים! בגלל זה דיקלמנו… 😉

 3. מאת אתי‏:

  אלה שלום תודה על המאמר החשוב כל כך שפירסמת. תוכלי להסביר ביתר פירוט את תרגיל 3 בקבוצת התרגילים השניה? שוב תודה אתי

 4. מאת אלה אלרם‏:

  הי אתי, תודה על תגובתך (-:

  תרגיל 3 בקבוצת התרגילים השנייה מדבר על כך שכאשר את מקריאה את השיר את מאריכה (בקול דיבור) את ההברות בהתאם לאורך שלהן בשירה. הדיבור – כמו השירה – דורש הוצאת אוויר. כשאת מתרגלת את השיר באופן הזה את גם מתמודדת עם אורך הנשימה, גם מפנימה את החלוקה למשפטים מוזיקליים (המסומנים לעיתים כקשת 'לגאטו' בתווים) וגם משננת את המילים של השיר.

  הדגמה לתרגיל – במיוחד בשבילך – הוספתי היום לעמוד התרגילים הקוליים. את מוזמנת להכנס – שימי לב שייתכן שתצטרכי להגביר מאוד את הווליום של התרגיל. מבטיחה לתקן את הבאג הזה בהקדם (-:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *